Aktualności

Wesprzyj nas w walce z koronawirusem

Rok 2020, rok 30-lecia Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Tęcza”, powinien być dla nas rokiem wyjątkowym z racji tak ważnego jubileuszu, a jest – jak dla wszystkich – czasem szczególnie ciężkim. W tak  trudnych warunkach epidemii nie zamknęliśmy wszystkich naszych placówek i staramy się utrzymać ich pracę i realizować naszą misję, tworząc naszym niepełnosprawnym podopiecznym, warunki bezpiecznej edukacji, rehabilitacji i opieki.  Walczymy z konsekwencjami epidemii – zachorowaniami wśród kadry i dzieci, zmniejszoną liczbą pracowników, zagrożeniami zdrowotnymi, koniecznością przestrzegania reżimu sanitarnego, a także z trudnościami finansowymi.

Pragniemy wrócić do normalności, to bardzo trudne w dobie pandemii. Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności nasze ośrodki pozostają otwarte. Realizujemy usługi: rehabilitacyjne, konsultacje okulistyczne oraz konsultacje ze specjalistami w ramach wczesnej interwencji u małych dzieci. Zachowując maksimum ostrożności i reżim sanitarny, realizujemy naszą misję, jednak cały czas przy zachowaniu rygorystycznych procedur, gdyż większość naszych podopiecznych to osoby z chorobami współistniejącymi. Naszym priorytetem jest zapewnienie szczególnego bezpieczeństwa dzieciom, które korzystają i będą korzystać z naszej pomocy w okresie pandemii, ich opiekunom oraz zapewnienie środków ochrony osobistej pracownikom.

Realizujemy działania w obszarze zdrowia i rehabilitacji:

– Rehabilitacja ruchowa w ramach rehabilitacji dziennej: rehabilitacja dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnością złożoną, podopiecznych Stowarzyszenia Tęcza;

– Wizyty specjalistów w domach podopiecznych;

– Konsultacje okulistyczne – konsultacje podopiecznych Stowarzyszenia Tęcza oraz pacjentów z problemami wzroku.

Działają nasze ośrodki edukacyjne: poradnia, przedszkole specjalne oraz ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Systematycznie prowadzona i na wysokim poziomie edukacja i rehabilitacja, diagnozowanie dysfunkcji rozwojowych, opieka okulistyczna skierowana do małych i starszych dzieci z niepełnosprawnością, a w szczególności z niepełnosprawnościami sprzężonymi, pozwala utrzymać podopiecznych w dobrej kondycji.

Wszyscy nasi podopieczni, którzy są objęci opieką dziennych ośrodków wsparcia, przedszkola, Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego oraz Dziennego Ośrodka Wsparcia „Sokrates” codziennie korzystają z różnych form rehabilitacji i specjalistycznego wsparcia. Czas zamknięcia w domu i dalszy okres bez dostępu do rehabilitacji może spowodować u naszych podopiecznych nieodwracalne w skutkach problemy zdrowotne. Chcemy zapewnić im bezpieczny powrót do codziennego życia, rehabilitacji, edukacji.

Pod stałą opieką mamy 250 dzieci niewidomych i słabowidzących ze sprzężoną niepełnosprawnością, zatrudniamy 120 terapeutów, specjalistów z różnych dziedzin: nauczycieli – pedagogów specjalnych, fizjoterapeutów, pielęgniarki, lekarzy specjalistów, psychologów. Potrzeby tej grupy dzieci oraz ich rodzin są szczególnie duże.

W tym roku bardzo wzrosły koszty zapewnienia ochrony osobistej pracownikom i dzieciom. Co miesiąc wydajemy niemałe kwoty na maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji itd. Bezpieczeństwo dzieci i nas wszystkich jest dla nas priorytetem.

Zwracamy się do Państwa, jako do naszych przyjaciół, z ogromną prośbą w wsparcie nas w tej sytuacji, choćby niewielkie. Zamiast zabawki pod choinkę – maseczka? Tak, to jest taki dziwny rok, taka nietypowa świąteczna akcja!  Ale wyobraźcie sobie, że nasze dzieci nie noszą maseczek (mają np. niewydolność oddechową), ale pracownicy muszą je zmieniać kilka razy dziennie, dzieci muszą być codziennie wiele razy pielęgnowane (nie zgłaszają potrzeb fizjologicznych), kilka razy dziennie karmione (samodzielnie nie jedzą), a praca terapeuty odbywa się w bliskim kontakcie z dzieckiem… Środki higieniczne potrzebne są codziennie i potrzeba ich wyjątkowo dużo.

Czego najbardziej nam brak? To jest lista rzeczy najpotrzebniejszych:
– maseczki jednorazowe
– rękawice nitrylowe (rozmiar M – najbardziej potrzebny, L i S)
– przyłbice i pół przyłbice
– kombinezon ochronny
– myjka parowa
– żel do mycia rąk

Kupując coś w aptece czy drogerii pomyślcie o nas – że do opieki nad dzieciakami potrzebujemy tych artykułów wyjątkowo dużo, a niestety nie mamy finansowego wsparcia na ten cel.

Wesprzyj naszą zbiórkę na siepomaga.pl



Dziękujemy za każdą formę wsparcia!