Aktualności

RELACJE Z ŻYCIA DZIENNEGO OŚRODKA WSPARCIA SOKRATES

WYDARZENIA DZIENNEGO OŚRODKA WSPARCIA SOKRATES

27 kwietnia 2022„Od nasionka do jedzonka” Spotkanie na sali rehabilitacyjnej, piętrami. Każda grupa w kwietniu wysiała nasiona, z których urosły rośliny. Podczas imprezy nastąpiła prezentacja roślin, krótki opis nt właściwości, degustacja kiełków, warzyw. Sadzenie roślin (kwiatów) do donic.

17 maja 2022„Święto ptaków” Spotkanie na sali rehabilitacyjnej. Każda grupa przygotowała pracę plastyczną w tematyce piór. Podczas imprezy nastąpiła prezentacja różnego rodzaju piór, gniazd ptasich, jaj oraz pokarmu, który żywią się ptaki. Zorganizowano quiz o tematyce odgadywania gatunków ptaków po wydawanych przez nich odgłosach. Przygotowane były także puzzle dla podopiecznych widzących i niewidomych oraz możliwość wykonania prostej pracy plastycznej. Na zakończenie nastąpiła degustacja ptasim mleczkiem.

8 czerwca 2022„Sportowo-Zdrowo-Owocowo!”. Piknik w ośrodkowym ogrodzie zorganizowany przez fizjoterapeutów. Podopieczni wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych: rzut woreczkiem do celu, slalom na torze z przeszkodami, doświadczanie świata z chustą Klanza, rzut do puszek, sensoryczne poszukiwania skarbów w różnych fakturach. Przygotowany został także stół zdrowych przekąsek/soków.

22 czerwca  2022 – „Koło Gospodyń Wiejskich” Piknik w ośrodkowym ogrodzie

Forma spotkania – piknikowa w ogrodzie. Rodzice ze swoimi dziećmi biorą udział w konkurencjach. Na zakończenie po zdobyciu wszystkich pieczątek każdy otrzymuje nagrodę (wyjątkową torbę bawełnianą ozdobioną wcześniej na grupie podczas zajęć z udziałem podopiecznego).
Grupa 1 –  TANIEC – krótkie układy muzyczno – taneczne, proste do powtórzenia i „zaliczenia zadania”
Grupa 2 – GOBELIN tkanie, materiały, włóczki o różnych grubościach, szerokościach
Grupa 3 – KOKTAJL bar – przygotowywanie koktajli owocowo – warzywnych, mlecznych  z użyciem powerlinka,
Grupa 4 – DARCIE PIERZA, szukanie jaj pod kurą
Grupa 5  – BOCCIA – zbijanie klocków „drewnianych” za pomocą piłek. Klocki drewniane, tekturowe.
Grupa 6 – PŁOT malowanie różnymi technikami plastycznymi. Ozdabianie wiejskiego płotu
Grupa 7 – PRZYŚPIEWKI – z wykorzystaniem instrumentów
Grupa 8 – KROWA dojenie (wymiona z różną zawartością sensoryczną)
PINIATA – na koniec próba dostania się do słodyczy – żeby zapełnić nieco zdobytą torbę płócienną

23 września 2022 – „Leonardowy Bar sałatkowy”. Impreza zorganizowana z wolontariuszami z banku BGK podczas montażu kuchni na I piętrze ośrodka. Podczas spotkania na sali rehabilitacyjnej i w grupach podopieczni Leonarda wzięli udział w warsztatach przygotowywania sałatek z różnych stron świata.

27 września 2022„W Warzywniaku”. Spotkanie na straganie z warzywami zorganizowane przez terapeutów z gr 4, odbyło się  na sali reh Ośrodka. Każda z grup przygotowała sensoryczne warzywo, które zostało dumnie zaprezentowane. Na sali zostały przygotowane stanowiska z warzywami. Podopieczni mieli możliwość sensorycznego zapoznania się z płodami rolnymi oraz ich podstawową obróbką. Była możliwość obierania, tarcia na tarkach, krojenia, ubijania, szatkowania ręcznego, maszynowego, a także przy pomocy urządzeń AAC (Power Link, komunikatory, switche).

12 października 2022„Oczy dookoła głowy”. Z okazji Światowego Dnia Wzroku wypadającego 13 października w Ośrodku dla Osób Niewidomych i Słabowidzących Tęcza odbyło się wspólne spotkanie. Głównym tematem było OKO. Każda z 8 grup Leonarda przygotowała tematyczną pracę:  były wielkie oczy z galaretki, oka w rosole, wystylizowane w podkręcone rzęsy – jak z salonu – przestrzenne prace plastyczne oczu. Podopieczni rozwiązali quiz, którego tematem były i oczy i wzrok, zapoznali się z wieloma ciekawostkami.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

 

***

Projekt Realizowany przy wsparciu PFRON

 

Współfinansowany ze środków PFRON projekt pn. “Wsparcie osób dorosłych z dysfunkcją wzroku i niepełnosprawnością sprzężoną w ośrodku dziennym” – nr umowy ZZO/000855/07/D. W ramach projektu realizowany jest kompleksowy program wsparcia dorosłych osób ośrodka “Sokrates”.

Wsparciem objętych jest 35 podopiecznych.

Termin realizacji projektu: 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2023.