U dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym często występują zaburzenia w sferze ustno-motorycznej (wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe), w tym problemy z połykaniem, gryzieniem, żuciem pokarmów. Dzieci te, ale także osoby dorosłe, zagrożone są niedożywieniem, nie potrafią prawidłowo przyswajać pokarmu, pojawia się ryzyko zachłyśnięcia się, dławienie, krztuszenie, nadmierne ślinienie się. To bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia dzieci.

Metodą, która pomaga w ustabilizowaniu tej sytuacji jest elektrostymulacja. Zabiegi elektrostymulacji powodują wzmocnienie lub rozluźnienie odpowiednich mięśni, mobilizują mięśnie twarzy i ust do prawidłowego funkcjonowania. Dzieci coraz lepiej jedzą i piją, a tym samym zaczynają lepiej funkcjonować w codziennym życiu, rozwijać się, cieszyć, bawić.

Zabiegi elektrostymulacyjne są bezpieczne i nieinwazyjne. Zdecydowanie poprawiają jakość życia dzieci.

W naszym ośrodku dla dzieci niewidomych i słabowidzących ze złożoną niepełnosprawnością wdrożenie nowych technologii jest niezbędne do podtrzymania zdrowia i życia naszych małych pacjentów.

Koszt zakupu urządzenia jest dla nas nieosiągalny! Tylko z Waszą pomocą będziemy mogli skutecznie wspierać rozwój naszych podopiecznych.

Urządzenie do terapii dysfagii, które chcemy zakupić o nazwie VitalStim Plus Electrotherapy System pomaga terapeutom (neurologopedom, fizjoterapeutom) na nowo nauczyć pacjentów połykania potraw.

Wykorzystanie VitalStim PLUS znacząco poprawia efektywność terapii połykania Terapia z wykorzystaniem VitalStim jest wyspecjalizowaną formą elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej (NMES), która została stworzona z myślą o leczeniu dysfagii poprzez reedukację mięśni. Jako terapia uzupełniająca przeprowadzana jest równocześnie z ćwiczeniami połykania.

Oprócz pomocy w aktywacji i wzmacnianiu mięśni biorących udział w procesie połykania, VitalStim dostarcza również stymulacji czuciowej, która wraz z funkcjonalnym zadaniem przygotowanym przez terapeutę, ułatwia reorganizację obszarów kory mózgowej odpowiedzialnych za procesy połykania. Dodatkową funkcją urządzenia jest elektromiografia powierzchowna (sEMG), która umożliwia obiektywną, jakościową ocenę aktywności mięśniowej w czasie rzeczywistym, co dodatkowo motywuje pacjenta podczas ćwiczeń.