Zbliża się termin na złożenie formularzy PIT za zeszły rok. PIT 2020 to tak naprawdę rozliczenie dochodów z poprzedniego, czyli 2019 roku.

Rozliczenie PIT online

PIT-37 i PIT-38 w Twój e-PIT zostaną automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia – do tego dnia możesz też odliczyć swój 1% dla organizacji pozarządowej.

W systemie Twój e-PIT Twoje zeznania zostaną zaczytane automatycznie. Tobie pozostaje tylko je sprawdzić, uzupełnić ewentualne ulgi podatkowe oraz dodać, komu chcesz przeznaczyć swój 1% podatku.

Masz również możliwość pobrania UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru). Twoja deklaracja musi mieć status „200”, co oznacza, że jest prawidłowo złożona. Pamiętaj, że im wcześniej złożysz zeznanie podatkowe, tym szybciej otrzymasz zwrot podatku, o ile Ci przysługuje. Jeśli złożysz PIT przez internet, to swoją należność od urzędu skarbowego otrzymasz w ciągu maks. 45 dni (licząc od dnia złożenia).Najważniejsze zmiany w PIT 2020 za 2019 r. dla osób indywidualnych
Osoby do 26 roku życia zostały zwolnione z odprowadzania podatku dochodowego. Dotyczy to przychodów ze stosunku pracy i umów zlecenia, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy i umów zlecenia, jeśli nie przekroczyły one 35 636,67 zł rocznie.

Twórcy mogą skorzystać z niższego 5-procentowego podatku. IP box jest skierowany do wszystkich osób, które wykonują działalność twórczą (np. programiści, pisarze, dziennikarze). Nie jest to jednak takie łatwe, bo trzeba odpowiednio dokumentować przychody.

Nowością jest również ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenie od podatku kosztów materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które służą ociepleniu domu jednorodzinnego.

W związku z nową stawką podatkową, zmianie uległy również kwoty zmniejszające podatek w zależności od rocznych dochodów.

Ważną zmianą jest również wprowadzenie mikrorachunku podatkowego. Każdy podatnik ma swój numer i można go pobrać z generatora podatkowego na stronie rządowej. Jeśli więc z zeznania podatkowego, wyjdzie Ci kwota należna do zapłaty, to nie przelewasz jej tak jak dotychczas, na rachunek swojego urzędu skarbowego, tylko właśnie na mikrorachunek.

pit2020Mimo tego, że rozliczenie PITu 2020 online jest naprawdę bardzo proste, to wszelkie pojawiające się wątpliwości możesz wyjaśnić dzwoniąc na infolinię podatkową.