11 listopada Polska odzyskała niepodległość!
11 listopada 1918 r. Polska powróciła na mapy świata. Upamiętnieniem tego wydarzenia jest obchodzone właśnie dziś Narodowe Święto Niepodległości.123 lata trwała niewola i próba usunięcia na stałe Polski z map świata. Przez ten okres nasz kraj był nękany wojnami, zrywami narodowościowymi, przesiedleniami, deportacjami, rusyfikacją, germanizacją i innymi formami nacisku. Nigdy się nie poddaliśmy się, a wieczny duch niepodległości tkwił w Polakach przez cały czas. Ziściło się nasze marzenie. Odzyskaliśmy upragnioną niepodległość.
Zawsze pamiętajmy o tamtych wydarzeniach. Pielęgnujmy tożsamość narodową. Z wielką radością i należytym szacunkiem uczcijmy pamięć tamtych dni. Każdy tak jak umie na miarę swoich sił i możliwości.
Z tej okazji proponujemy Wam wykonanie dotykowej flagi Polski wg. instrukcji naszej terapeutki widzenia Doroty Strachel.
To ćwiczenie ma na celu doskonalenie orientacji w małej przestrzeni, rozróżnianie pojęć: „góra” i „dół”, a także „nad” i „pod”. Podczas wykonywania ćwiczenia dziecko będzie ćwiczyć motorykę małą, a także jest to świetna stymulacja dotykowa, dzięki wykorzystaniu zróżnicowanych faktur. Wykorzystane materiały są w kolorze białym i czerwonym, po to, aby wykonana ostatecznie praca mogła cieszyć oczy pozostałych domowników.
Do wykonania ćwiczenia będą potrzebne:
– kartka z bloku technicznego A4,
– klej w sztyfcie,
– gruby sznurek/kawałek włóczki w kolorze białym lub czerwonym,
– wata/waciki oraz bibuła/krepina/filc lub wstążka w kolorze czerwonym,
– ewentualnie patyczek drewniany, jak do szaszłyka i taśma klejąca.
Wykonanie:
Kartkę układamy na blacie poziomo i przez jej środek,
w poziomie przyklejamy sznurek, który będzie dzielił kartkę na pół. Górną część dziecko wykleja kulkami z wacików/waty, dolną część wykleja czerwoną bibułą podartą na kawałki, uformowaną w kulki lub pociętą w paski – wedle pomysłu. Podczas wyklejania nacisk kładziemy na ćwiczenie pojęć: „góra” flagi i „nad” sznurkiem/linią oraz „dół” flagi i „pod” sznurkiem/linią.
Gdy flaga jest już gotowa, wedle uznania możemy przytwierdzić taśmą klejącą drewniany patyczek, pionowo po prawej lub lewej stronie naszej flagi.
Na zdjęciu: Podopieczni z Ośrodka Leonarda 12: Schola, Antek, Alicja, Michał, Oliwia.
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image