WYDARZENIA DZIENNEGO OŚRODKA WSPARCIA SOKRATES

RODZINNY PIKNIK W SOKRATESIE

16 maja 2024

Wczoraj mieliśmy fantastyczny dzień na naszym rodzinnym pikniku.
Wspólnie przygotowywaliśmy pyszną sałatkę jarzynową. Było nie tylko smacznie, ale także wesoło i integracyjnie. Śmiech, rozmowy, przygotowywanie sałatki – nie ma lepszego sposobu na budowanie dobrych relacji .
Cieszę się, że mogliśmy tego doświadczyć razem!
Wszystkim rodzicom dziękujemy za tak liczny udział w pikniku rodzinnym oraz jesteśmy wdzięczni za zorganizowanie poczęstunku.

image
image
image
image
image
image
image
image

Czekoladowy zawrót głowy

24  kwietnia 2024

W Ośrodku przy ul. Leonarda zapanował prawdziwy CZEKOLADOWY ZAWRÓT GŁOWY
– Kto przywiózł kakao Do Europy?
– Gdzie tworzył pierwsze czekoladki Emil Wedel?
– Z czym kakao pili Aztekowie?
Przy dźwiękach piosenek o czekoladzie, przygotowaliśmy pralinki z dodatkami – dla odważnych nawet z chili, wypiliśmy pistacjowe kakao, losowaliśmy czekoladowe sentencje: “Czekolada nie pyta, czekolada rozumie”
Było smakowicie, aromatycznie i słodko!

image
image
image
image
image
image
image
image

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca 2024

Dzisiaj w Dziennym Ośrodku Wsparcia Sokrates przy ul. Leonarda 12 słowiańskim zwyczajem pożegnaliśmy zimę.

Doświadczyliśmy chłodnego powiewu wiatru mżawki i sprawdziliśmy w jak zimnej wodzie zatopimy Marzannę.
Po przywitaniu wiosny każda grupa zrobiła swój własny ogródek w doniczkach i z utęsknieniem czekamy na pierwsze wiosenne promienie słońca.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

 Walentynki

14 lutego 2024

W dniu 14 lutego w Ośrodku przy ul. Leonarda 12 odbyły się Walentynki z pluszowym misiem i czekoladą.
Gorąca czekolada lała się strumieniami z fontanny na świeże owoce.
Wcześniej uczytę i wypełnione misie zostały ozdobione przez podopiecznych ośrodka.
Miski trafiłyby z nowymi właścicielami do swoich domów.
Było wesoło, bardzo przyjemnie i słodko.

Uwieńczeniem tego słodkiego dnia był tort w kształcie pluszowego misia.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

 „RetroKarnawał”

23 stycznia 2024

Jak karnawał, to zabawa.
W Ośrodku wsparcia dla młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnościami odbył się Retro-bal, a zapoczątkował go pokaz karnawałowych strojów. Wszyscy dumnie się w nich prezentowali. Sami oceńcie.
”Było jakby luksusowo”.
Brawa dla rodziców za kreatywność!
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

 „Jasełka”

Grudzień 2023

Po kilku tygodniach prób i przygotowań, w Ośrodku przy ul. Leonarda zostało wystawione świąteczne przedstawienie. W tym roku zrezygnowano z tradycyjnego żłóbka, a scenografia przypominała… galerię handlową! Podopieczni wraz z opiekunami przygotowali witryny sklepowe oraz nagrali reklamy, które można usłyszeć w sklepach przed Świętami – polecali wyjątkową biżuterię, pachnące świeczki czy sprzęty AGD w okazyjnych promocjach. Co więcej, została wykorzystana różnorodna muzyka oraz metody komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC), takie jak komunikatory Springboard i BIGmack. Jak to zwykle bywa, zgiełk i gwar galerii szybko stał się dla wszystkich zbyt przytłaczający. Postać dobrego Anioła uświadomiła nam, co najbardziej liczy się w świątecznym czasie – nie zakupy i drogie prezenty, ale czas spędzony z rodziną i bliskimi. Dlatego też, przedstawienie zakończyło się kolędowaniem.

image
image
image
image
image
image

 „Andrzejki”

Listopad 2023

W pewien listopadowy dzień ośrodek Leonarda odwiedziła tajemnicza postać.
Zaprosiła Nas w magiczną podróż po meandrach przyszłości Mieliśmy możliwość przyjrzeć się w tafli wody jak zastygają nasze wyobrażenia.
Oświetlone, w odbiciu na ścianie przybierały zaskakujące kształty.
Bawiliśmy się świetnie przy głębokich dźwiękach Luna Drums, pysznej kawie, orzeźwiających owocach.

Na pożegnanie każdy dostał dobre słowo ukryte w ciasteczkach.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

 „Babcina spiżarnia”

24 października 2023
Dzisiaj w ośrodku Sokrates wspólnie zamknęliśmy w słoikach smaki lata na zimowe miesiące w ten sposób powstała nasza „Babcina Spiżarnia”.
Wzorem dla nas były przetwory przyniesione przez Rodziców naszej młodzieży – teraz zapełniły naszą spiżarnię – będzie z czego korzystać.
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

 „Podróż po Polsce”

24 maja 2023

Spotkanie na sali rehabilitacyjnej, odbyło się osobno dla każdego piętra ośrodka. Usłyszeliśmy wiele informacji, ciekawostek dotyczących różnych rejonów Polski. Poznaliśmy nasz kraj przez zmysły: oglądaliśmy, dotykaliśmy skały, muszelki, wąchaliśmy konwalie, piliśmy tran, skamowaliśmy oscypek i borówki.

image
image
image
image
image
image

„Hanami – święto kwitnącej wiśni”

25 kwietnia 2023

Sakura, hanami, różowe i ryżowe japońskie świętowanie. Wszyscy z Ośrodka Leonarda gościli w przepięknym święcie kwitnących wiśni. Robiliśmy i zajadaliśmy sushi, popijaliśmy, zieloną herbatkę i  kontemplowaliśmy cudną przyrodę oraz atmosferę jaką stworzyli terapeuci z grupy 1.

„Tęczowe Spa na Dzień Kobiet”

8 marca 2023

Przy spokojnym dźwięku dzwonkowych tub i wyciszającej relaksacyjnej muzyki podopieczni Ośrodka Leonarda oddali się błogim zabiegom w Tęczowym SPA. Były masaże, leniuchowanie, wygładzanie skóry, nawilżanie, malowanie. Piękni, i zrelaksowani, pełni pozytywnych zajęć nasi podopieczni nie chcieli opuszczać tego luksusowego miejsca.

image
image
image
image
image
image
image
image

„Sensoryczne walentynki”

14 lutego 2023

Jak walentynki to Miłość, Uczucia, Czerwień, Moc Doznań sensorycznych. Na Sali gimnastycznej pachniało, w górze unosiły się kolorowe lekkie jak piórko serca, grała skoczna i nastrojowa muzyka, były pyszności słodkości, sensoryczne serca, serduszkowe losy z miłosnymi sentencjami, uściski, i oczywiście – fotobudka.

image
image
image
image
image
image
image
image
image

„Bal Karnawałowy od Mozarta do gorrrącej samby”

26 stycznia 2023

Podczas szalonej zabawy zostały zaprezentowane przeróżne style muzyczne, wraz z odpowiednim anturażem. Jedyneczka zaprosiła nas do gorącej samby, skrywając spojrzenia za kolorowymi maskami udekorowanymi różami i zwiewnymi falbanami. Grupa 2 jak przystało na styl dworski ustrojona w koronkowe żaboty dostojnym tanecznym krokiem sunęła po parkiecie, a tuż obok trójka wspominała muzykę lat 70. Grupa 4 z żywiołowym rock and rollem, z kokadrami we włosach i pięknymi grochami porwała wszystkich do tańca.

Na ludową nutę z wysokich Tatr piąteczka wystukała rytm obcasem zawadiacko rzucając w bawiący się tłum nakrycia głowy (i nie tylko J ). I w końcu Maryla, Małgorzata Ostrowska i polski rock. Gitary grały, usta śpiewały znane polskie przeboje przygotowane przez 6, by zaraz zmienić klimat, owinąć się wężem boa z piór, delikatnie ująć cygaretki i zza opaski z piórkiem poczuć swing. Na koniec z lassem, gwiazdą szeryfa na kraciastej koszuli i kapeluszem daliśmy się ponieść muzyce country. Czy ktoś widział na balu Lorda Wadera?

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

„Kolędowanie z uczestnikami WTZ”

18 stycznia 2023

W Ośrodku Leonarda gościliśmy wyjątkowo rozśpiewanych gości z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Nowa Praca Niewidomych przy ul. Konduktorskiej w Warszawie. 20 uczestników WTZ wprowadziło naszą całą placówkę w doskonałe nastroje. Śpiew, długo tego dnia towarzyszył nam na ustach w ser duchach.

„Wigilia w centrum miasta”

20 grudnia 2022

Ośrodek Leonarda w Jasełkach niesie przesłanie o tym co jest najważniejsze w świątecznym czasie. Nie wystawne stroje, perfekcyjna fryzura, wykwintne piękne dania, stos prezentów, pilna praca do ostatniej chwili. Lecz bliskość, wspólnie spędzony czas, rozmowa, spokój, pojednanie. Zatrzymajmy się, by zobaczyć, usłyszeć, poczuć to co jest Najważniejsze. Na przedstawienie przybyli zaproszeni goście – delegacja młodzieży z opiekunem LO Przymierza Rodzin, ks. Piotr z siostrą Radosławą z Duszpasterstwa przy ul. Piwnej oraz absolwenci Leonarda: Krzyś, absolwenci z rodzicami.

image
image
image
image
image
image

„Dzień DYNI”

23 listopada 2022
Ośrodek Leonarda zawitał dziś do wesołej Dyniolandii. Podopieczni rozwiązali quiz, z wiedzy o dyni, jej uprawie i rodzajach, zapoznali się z wieloma ciekawostkami. Każdy mógł spróbować: rzutu dynią do celu, skosztować dyniowych przysmaków – były chipsy, pasty z dyni, ciasto dyniowe, zupę krem z dyni a nawet lody dyniowe. Każdy mógł dowiedzieć się jak dynia jest zbudowana i co skrywa w swoim wnętrzu, urządziliśmy nawet dniową kąpiel. Były też tańce przy muzyce. Zabawa była bardzo udana.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

„Oczy dookoła głowy”

12 października 2022
Z okazji Światowego Dnia Wzroku wypadającego 13 października w Ośrodku dla Osób Niewidomych i Słabowidzących Tęcza odbyło się wspólne spotkanie. Głównym tematem było OKO. Każda z 8 grup Leonarda przygotowała tematyczną pracę:  były wielkie oczy z galaretki, oka w rosole, wystylizowane w podkręcone rzęsy – jak z salonu – przestrzenne prace plastyczne oczu. Podopieczni rozwiązali quiz, którego tematem były i oczy i wzrok, zapoznali się z wieloma ciekawostkami.

„W Warzywniaku”

27 września 2022
Spotkanie na straganie z warzywami zorganizowane przez terapeutów z gr 4, odbyło się  na sali reh Ośrodka. Każda z grup przygotowała sensoryczne warzywo, które zostało dumnie zaprezentowane. Na sali zostały przygotowane stanowiska z warzywami. Podopieczni mieli możliwość sensorycznego zapoznania się z płodami rolnymi oraz ich podstawową obróbką. Była możliwość obierania, tarcia na tarkach, krojenia, ubijania, szatkowania ręcznego, maszynowego, a także przy pomocy urządzeń AAC (Power Link, komunikatory, switche).

„Leonardowy Bar sałatkowy”

23 września 2022
Impreza zorganizowana z wolontariuszami z banku BGK podczas montażu kuchni na I piętrze ośrodka. Podczas spotkania na sali rehabilitacyjnej i w grupach podopieczni Leonarda wzięli udział w warsztatach przygotowywania sałatek z różnych stron świata.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

„Koło Gospodyń Wiejskich”

22 czerwca  2022
Piknik w ośrodkowym ogrodzie

Forma spotkania – piknikowa w ogrodzie. Rodzice ze swoimi dziećmi biorą udział w konkurencjach. Na zakończenie po zdobyciu wszystkich pieczątek każdy otrzymuje nagrodę (wyjątkową torbę bawełnianą ozdobioną wcześniej na grupie podczas zajęć z udziałem podopiecznego).
Grupa 1 –  TANIEC – krótkie układy muzyczno – taneczne, proste do powtórzenia i „zaliczenia zadania”
Grupa 2 – GOBELIN tkanie, materiały, włóczki o różnych grubościach, szerokościach
Grupa 3 – KOKTAJL bar – przygotowywanie koktajli owocowo – warzywnych, mlecznych  z użyciem powerlinka,
Grupa 4 – DARCIE PIERZA, szukanie jaj pod kurą
Grupa 5  – BOCCIA – zbijanie klocków „drewnianych” za pomocą piłek. Klocki drewniane, tekturowe.
Grupa 6 – PŁOT malowanie różnymi technikami plastycznymi. Ozdabianie wiejskiego płotu
Grupa 7 – PRZYŚPIEWKI – z wykorzystaniem instrumentów
Grupa 8 – KROWA dojenie (wymiona z różną zawartością sensoryczną)
PINIATA – na koniec próba dostania się do słodyczy – żeby zapełnić nieco zdobytą torbę płócienną

image
image
image
image
image
image
image
image

„Sportowo-Zdrowo-Owocowo!”

8 czerwca 2022
Piknik w ośrodkowym ogrodzie zorganizowany przez fizjoterapeutów. Podopieczni wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych: rzut woreczkiem do celu, slalom na torze z przeszkodami, doświadczanie świata z chustą Klanza, rzut do puszek, sensoryczne poszukiwania skarbów w różnych fakturach. Przygotowany został także stół zdrowych przekąsek/soków.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

„Święto ptaków”

17 maja 2022
Spotkanie na sali rehabilitacyjnej. Każda grupa przygotowała pracę plastyczną w tematyce piór. Podczas imprezy nastąpiła prezentacja różnego rodzaju piór, gniazd ptasich, jaj oraz pokarmu, który żywią się ptaki. Zorganizowano quiz o tematyce odgadywania gatunków ptaków po wydawanych przez nich odgłosach. Przygotowane były także puzzle dla podopiecznych widzących i niewidomych oraz możliwość wykonania prostej pracy plastycznej. Na zakończenie nastąpiła degustacja ptasim mleczkiem.

image
image
image

„Od nasionka do jedzonka”

27 kwietnia 2022
Spotkanie na sali rehabilitacyjnej, piętrami. Każda grupa w kwietniu wysiała nasiona, z których urosły rośliny. Podczas imprezy nastąpiła prezentacja roślin, krótki opis na temat właściwości, degustacja kiełków, warzyw. Sadzenie roślin (kwiatów) do donic.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

***

Projekt Realizowany przy wsparciu PFRON

 

Współfinansowany ze środków PFRON projekt pn. “Wsparcie osób dorosłych z dysfunkcją wzroku i niepełnosprawnością sprzężoną w ośrodku dziennym” – nr umowy ZZO/000855/07/D. W ramach projektu realizowany jest kompleksowy program wsparcia dorosłych osób ośrodka “Sokrates”.

Wsparciem objętych jest 35 podopiecznych.

Termin realizacji projektu: 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2025.