ortezyOrtezy na kończyny dolne są znakomitym narzędziem stosowanym w rehabilitacji. Pamiętam czasy kiedy ich nie było… Pamiętam buty ortopedyczne wykrzywione, zniszczone zgodnie z deformacją dziecka. Można było bez problemu na podstawie zniszczeń w obuwiu (bez podpisania) dobrać buty do właściciela.

Na szczęście teraz mamy ortezy i dobrze dobrane są narzędziem, które można wykorzystać w wielu sytuacjach.

1. Są elementem przedłużającym czas terapii (zakładane po ćwiczeniach). Terapeuta w czasie terapii rozciąga wszystkie przykurczone struktury stopy a potem zakładając ortezy przedłuża czas swojego działania, gdyż w ortezach stopy są w prawidłowym ustawieniu. Nasze dziecko ma fizjoterapię trwającą 1h a potem można ją przedłużyć na czas przebywania w ortezach.

2. Są dodatkową „ręką” fizjoterapeuty. Niektóre dzieci w trakcie ćwiczeń bardzo trudno jest ustawić w pozycji stojącej (a pozycja ta jest niezwykle potrzebna). Ortezy pomagają fizjoterapeucie (stabilizują nogi) i wtedy może on pracować nad wzmacnianiem mięśni tułowia w pozycji stojącej.

3. Zapobiegają deformacjom stóp. Deformacje stóp zagrażają wszystkim dzieciom z zaburzeniami napięcia mięśniowego. U niektórych dzieci widać nieprawidłowe ustawienie stóp w pozycji leżącej i siedzącej, a u niektórych kiedy się spionizują. Wczesne zastosowanie ortez w tych przypadkach zapobiega rozwojowi deformacji stóp. Stopy możemy utrzymać w prawidłowym kształcie i ustawieniu.

4. Zapobiegają deformacjom stóp i wspomagają mineralizację kości w czasie pionizacji w pionizatorze. Każde dziecko powinno mieć zakładane ortezy przed ustawieniem go w pionizatorze. Założenie ich do pionizacji zapobiega deformacjom oraz umożliwia optymalne ustawienie stawów względem siebie a przez to prawidłowy docisk powierzchni stawowych, który pozwala na lepszą mineralizację kośćca.

5. Zapewniają stabilizację. Czasami zdarza się też taka sytuacja, że dziecko nie ma deformacji stóp ale ma problemy z równowagą, stabilnością w pozycji pionowej. Wtedy zastosowanie ortez przyspiesza proces chodzenia. Dziecko czuje się stabilniejsze i zaczyna chodzić.

Warto dodać, że ortezy na kończyny dolne są wspaniałym narzędziem TYLKO wtedy gdy są dobrze dobrane i dobrze wykonane. Jeśli chodzi o dobór ortez to musi odbyć się on w porozumieniu między lekarzem, fizjoterapeutą i ortotykiem. Niektóre dzieci wymagają ortez zupełnie sztywnych a niektóre miękkich a niektóre muszą mieć elementy miękkie twarde (zależy od problemu). Ortezy powinny być również dobrze wykonane. Nie mogą zostawiać trwałych zaczerwienień i otarć. Gdy się pojawiają trzeba zgłosić to ortotykowi. Nie należy czekać, aż dziecko się przyzwyczai. Trzeba ortezy poprawić.

PODSUMOWUJĄC – ORTEZY NA KOŃCZYNY DOLNE (DOBRZE DOBRANE I WYKONANE) SĄ ZNAKOMITYM NARZĘDZIEM W REHABILITACJI.

dr Małgorzata Brzozowska-Gilewska – lekarz, rehabilitacja medyczna