pionizatorStawianie dzieci w pionizatorze ma ogromne znaczenie dla dobrostanu organizmu. Dobrostanu zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Zacznijmy od dobrostanu fizycznego… Korzyści dla zdrowia fizycznego to:

  1. Prawidłowa mineralizacja kości. Żeby kości były prawidłowo zmineralizowane muszą być do siebie dociskane. A taki prawidłowy docisk osiągamy, gdy dziecko jest pionizowane. Wszystkie dzieci, które samodzielnie nie chodzą są pozbawione tego prawidłowego docisku i narażone na zaburzenia mineralizacji kośćca, osteoporozę. A zaburzenia mineralizacji kośćca mogą prowadzić do złamań. I to do złamań, które mogą nastąpić pod wpływem niewielkich urazów.
  2. Prawidłowa czynność układu oddechowego. Pozycja pionowa znacznie poprawia upowietrznienie pęcherzyków płucnych. Prawidłowo upowietrznione pęcherzyki płucne to prawidłowe utlenienie wszystkich tkanek oraz profilaktyka infekcji dróg oddechowych. Źle uopowietrznione pęcherzyki to miejsce, gdzie z łatwością osadzają się drobnoustroje chorobotwórcze. Więc pionizacja zapobiega infekcjom dróg oddechowych.
  3. Prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. W pozycji pionowej serce i naczynia krwionośne działają zgodnie z fizjologią.
  4. Prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Dzieci, które samodzielnie nie chodzą mają bardzo często kłopoty z wypróżnianiem. Pozycja stojąca znacznie poprawia perystaltykę jelit i w związku z tym ułatwia prawidłowe wypróżnianie.
  5. Prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Pozycja pionowa sprzyja odpływaniu moczu i zapobiega jego zaleganiu w drogach moczowych. A zaleganie moczu sprzyja infekcjom.
  6. Prawidłowe funkcjonowanie stawów. Pozycja pionowa zapobiega powstawaniu przykurczów w obrębie stawów biodrowych, kolanowych i skokowych. Poza tym chroni stawy biodrowe przed zwichnięciem.
  7. Zwiększenie siły mięśniowej. Podczas pionizacji (mimo że nazywa się ją pionizacją bierną) dzieci pracują swoimi mięśniami i przez to je wzmacniają. A silniejsze mięśnie to lepsze postępy w rehabilitacji.

A dobrostan psychiczny… Pionizacja pozwala na:

  1. Lepsze uczenie się. Przebywanie w pozycji leżącej pozwala na obserwacje sufitu. A w pionie widać wszystko. Można obserwować wszystkich członków rodziny, być z mamą w kuchni, gdy gotuje, w łazience gdy wrzuca pranie do pralki i cały czas zdobywać wiedzę o świecie.
  2. Znaczna poprawa nastroju. Pozycja pionowa znacznie poprawia humor dzieci. Wielokrotnie widziałam uśmiech na twarzach dzieci, gdy pierwszy raz zostają postawione w pionizatorze.

A więc stawiajmy nasze dzieci! 60 minut dziennie!

dr Małgorzata Brzozowska-Gilewska – lekarz – rehabilitacja medyczna