Oswoić ciemność kampaniaCIEMNOŚĆ JEST PUSZYSTA, CHCE Z WDZIĘCZNOŚCI DAĆ PYSKA

“Jestem nieswoja, a chcę być Twoja! Życie umila zabawy chwila!” – prosi mała ciemność. Można ją oswoić dotykiem, uczuciem, miłym słowem lub 1% podatku. Agencja K2 realizuje kampanię „Oswój ciemność” dla Stowarzyszenia Tęcza, które opiekuje się niewidomymi i słabo widzącymi dziećmi.

Od kilku dni, za pośrednictwem Facebookowej aplikacji pt. „Twoja ciemność”, przygotowanej na potrzeby kampanii, można przesyłać swoim znajomym kawałek rysunkowej ciemności. Można ją „oswoić” za pomocą słodkich dźwięków, czułego dotyku lub ciepłego uczucia. Ci, którzy to zrobią, otrzymają “w nagrodę” wierszyk, np. “Twoja Ciemność łączy w sobie To co jest najlepsze w Tobie. Serce, czułość i muzyka to najlepsza jest ekipa”, a później mogą zaprosić do aplikacji swoich znajomych i dodatkowo przekazać 1% swoich podatków Stowarzyszeniu Tęcza, które zajmuje się oswajaniem ciemności na codzień: „Ciemność, w której żyją dzieci nigdy nie zniknie, ale wspólnymi siłami możemy sprawić, by była trochę lepsza, mniej straszna. Chcemy ją oswoić. Dlatego hasło tegorocznej kampanii 1% to „Oswoić ciemność”. Bohaterami kampanii są właśnie owe „oswojone ciemności”. Oprócz wzbudzenia sympatii pokazują nam sposoby oswajania ciemności, które Tęcza stosuje na co dzień. Na przykład terapia poprzez muzykę, czy kontakt ze zwierzętami (hipoterapia i dogoterapia)” – tłumaczą twórcy kampanii.

Oprócz aplikacji facebookowej, w ramach kampanii powstały plakaty, ulotki oraz płyta CD, rozdawana z bezpłatnym dziennikiem Metro, zawierająca program do rozliczania podatku z załączonym już kontem Stowarzyszenia.

W kampanii Oswoić Ciemność nie uświadczymy dramatycznych apeli i wyciskających łzy wyznań. – Strategia komunikacji oparta była na obserwacji, że epatowanie cierpieniem zaczyna już ludzi nużyć (…). Postawiliśmy na przekaz, który miał być zauważalny poprzez jego wyróżnialność, a nie drastyczny język – mówią organizatorzy. Kampania obejmowała prasę, outdoor oraz Internet. Na potrzeby kampanii stworzono facebookową aplikację „Twoja Ciemność”, a dodatkowym wsparciem były programy do rozliczenia podatku – do pobrania on-line i jako dodatki w prasie. “Oswoić Ciemność” to jedna z tych kampanii, o których nie mówi się „wow”, tylko chce się powiedzieć „ale to piękne”. Prosta i spójna z celem akcji idea kreatywna oraz prosta i wymowna realizacja. Naiwna kreska budząca skojarzenia z dziecięcą twórczością oraz rezygnacja z koloru przywodzą na myśl rzeczywistość z perspektywy niewidomego dziecka. Wystarczy – okazuje się, że nic więcej nie potrzeba.

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Tęcza” zapewnia swoim podopiecznym m.in. wczesną, kompleksową diagnozę problemów z widzeniem, wczesne wspomaganie rozwoju, edukację specjalną w Przedszkolu Specjalnym i Niepublicznym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym, leczenie i rehabilitację w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, rehabilitację społeczną, naukę czynności życia codziennego dla dorosłych, wsparcie i pomoc dla rodzin wychowujących niewidome dziecko.

Realizatorem kampanii jest: Agencja K2

więcej na: kampaniespoleczne.pl

image
image
image
image