Gotowanie, smakowanie, degustowanie – uwielbiamy!
W ramach naszej kuchni terapeutycznej gotujemy, mieszamy, kroimy, odkrywamy nowe smaki.

Przez udział w zajęciach poznają również zasady higieny, zapoznają się z obsługą sprzętów AGD, uczą się zasad zdrowego żywienia i wpływu rodzaju diety na samopoczucie i zdrowie. Kontakt z rozmaitymi rodzajami pożywienia pobudza zmysły smaku i węchu, zaś samo wykonywanie czynności związanych z pracą w kuchni rozwija zdolności manualne. Dzięki konieczności przyrządzania niektórych posiłków wedle określonego porządku terapia kulinarna rozwija umiejętność planowania pracy. Samodzielne przygotowanie wedle przepisu smacznego posiłku niewątpliwie wzmacnia też wiarę we własne możliwości.

Kuchnia terapeutyczna jest doskonałym miejscem oddziaływań edukacyjno-terapeutycznych. Miejsce to stanowi wspaniałe pole oddziaływań rdla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, a oddziaływania terapeutyczne dotyczą w najszerszej mierze stymulacji poszczególnych zmysłów oraz usprawniania ruchowego. Zabiegi te mają na celu wzmacnianie ich powolnych procesów rozwojowych oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w środowisku, z którym dzieci stykają się na co dzień.

Uczniowie w miarę możliwości samodzielnie przytrzymują trzepaczkę, ubijak, wałek, tarkę i wraz z nauczycielem naśladują ruchy wykonywane z wykorzystaniem danych przedmiotów. Doświadczają faktur przedmiotów dłońmi, usprawniają chociażby minimalne ruchy dłoni i palców. Nauczyciel stale dba o bezpieczeństwo podczas tych aktywności. Wykorzystując sztućce można wydobyć ciekawe dźwięki z garnków, metalowych miseczek czy drewnianej deski. „Spotkanie” dziecka z każdym z tych przedmiotów może stanowić dla niego fascynującą przygodę.

Podczas zajęć w kuchni terapeutycznej z dziećmi z głęboką niepełnosprawnością intelektualną staramy się wykorzystywać produkty o intensywnym zapachu, ciekawych fakturach tak aby oddziaływać w każdy możliwy sposób.
Dzięki naszym terapeutom zajęcia kulinarne to jedna z ulubionych form terapii naszych uczniów

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image