15 października to Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Obchody tego dnia mają na celu zwrócić uwagę na potrzeby oraz problemy, z którymi mierzą się osoby niewidome, ociemniałe i słabowidzące w swoim codziennym życiu. Ważne jest także, aby przypomnieć, że niepełnosprawność (wzrokowa czy jakakolwiek inna) to tylko jedna z wielu cech danego człowieka.
Poniżej trochę praktycznych wskazówek, jak się zachować, gdy spotykamy osobę niewidomą/słabowidzącą poruszającą się z białą laską w przestrzeni publicznej:
– Nie rozpraszaj psa przewodnika – nie głaszcz, nie cmokaj, nie patrz mu prosto w oczy. Ten pies właśnie pracuje i od jego skupienia zależy bezpieczeństwo niewidzącego przewodnika!
Nigdy nie łap i nie ciągnij za białą laskę lub rękę, w której osoba ją trzyma;
Nie podchodź od tyłu, ani znienacka.
Najpierw odezwij się do osoby niewidomej, która słysząc Twój głos, będzie mogła ustalić gdzie jesteś. Zawsze najpierw zapytaj, czy i jakiej pomocy potrzebuje osoba niewidoma.
Zawsze zwracaj się bezpośrednio do osoby niewidomej, a nie do osoby jej towarzyszącej.
Niewidomego na przystanku oczekującego na autobus/tramwaj zapytaj o numer linii, na którą czeka i poinformuj go, gdy nadjedzie właściwy pojazd.
Gdy nie wiesz, jak pomóc, po prostu o to zapytaj.
Gdy pomagasz osobie niewidomej, pozwól jej chwycić cię za ramię tuż powyżej łokcia. Idź pierwszy, starając się wyprzedzać ją o pół korku, zwalniając nieco podczas wchodzenia lub schodzenia z krawężnika, czy korzystając ze schodów. Nie szarp i nie ciągnij, dostosuj się do tempa osoby, której pomagasz.
Chcąc wskazać drogę, posługuj się kierunkami “prawo”, “lewo” oraz wyjaśniaj konkretnie, np. “Idź dwa kroki przed siebie i znajdziesz to po swojej prawej stronie” lub “Idź przed siebie wzdłuż budynku, następnie wejdź w pierwszą ulicę w prawo”
Niewidomego na przystanku oczekującego na autobus/tramwaj zapytaj o numer linii, na którą czeka i poinformuj go, gdy nadjedzie właściwy pojazd.
Proponując zajęcie miejsca nie staraj się posadzić niewidomego – wystarczy, że położysz jego rękę na oparciu krzesła.
Nie unikaj zwrotów: “spójrz”, “zobacz”, “widzisz”, „do widzenia”, ponieważ osoby niewidome używają ich w sposób naturalny.
Przechodząc obok niewidomego nie zachowuj się tak „jakby cię nie było”. Odgłosy, jakie wydajesz (np. kroki), pomagają mu w orientacji.