Aktualności

Ceramiczne prezenty

Każdy z podopiecznych odciska w glinie cząstkę swojego serca, pasji i upodobań – często kosztuje to wiele wysiłku i trudu.

Ostatnia taka okazja przed Świętami! U nas kupicie oryginalny, niepowtarzalny, ceramiczny prezent pod choinkę dla swoich bliskich.
Zapraszamy na Świąteczne Kiermasze Ceramiczne Tęczy.
Pierwszy z nich odbędzie się 4 grudnia Miasteczko Orange Al. Jerozolimskie 160, Warszawa Kiermasz otwarty będzie od godz. 10:00 do 15:00.
Natomiast 6 grudnia zapraszamy do Marynarska Business Park w Warszawie na ul. Taśmową 7, budynek C w godz. 10:00-15:00.

 

W naszym ośrodku dla dzieci niewidomych i słabowidzących ze sprężonymi niepełnosprawnościami SOKRATES przy ul. Leonarda 12 jest niezwykłe, magiczne miejsce – pracownia ceramiczna, w której – pod okiem wykwalifikowanej kadry specjalistów – powstają unikalne dzieła. Te piękne przedmioty były niejednokrotnie wystawiane na różnego typu wystawach, kiermaszach, aukcjach, brały udział i były nagradzane w konkursach twórczości osób niepełnosprawnych.
W zajęciach ceramicznych uczestniczą podopieczni o różnym stopniu sprawności i różnych możliwościach, a co z tym związane, różne są formy przeprowadzanych ćwiczeń i aktywności.
Osoby najmniej sprawne wykonują proste ćwiczenia – odrywanie kawałków gliny, formowanie kuleczek, wałków, odciskanie pieczątek, faktur. Przy pomocy terapeutów podopieczni umieszczają kawałki gliny w formach gipsowych i to w nich kształtowane są naczynia – misy, patery, donice. Celem takich ćwiczeń jest usprawnianie pracy rąk, poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej, oswajanie z fakturami. Bardziej sprawni podopieczni sami wyklejają formy gliną, decydują o sposobie wykończenia i zdobienia prac. Czasem wykonują proste przedmioty bez użycia form gipsowych, samodzielnie kształtując glinę. Najbardziej sprawni samodzielnie wypełniają wszystkie zadania, począwszy od przygotowania materiałów i miejsca pracy. Każdy z podopiecznych odciska w glinie cząstkę swojego serca, pasji i upodobań; często kosztuje to wiele wysiłku i trudu.
Wypalaniem i szkliwieniem zajmują się instruktorzy. Tematy zajęć są dostosowane do zainteresowań podopiecznych, zmieniających się pór roku czy ważnych wydarzeń z życia ośrodka. Wykonane podczas zajęć dzieła stanowią dekorację i wyposażenie sal w ośrodku, czasem są prezentami dla bliskich, czasem pamiątkowymi podarunkami dla gości ośrodka.

Środki zebrane ze sprzedaży ceramiki przeznaczone zostaną na wyposażenie pracowni oraz sfinansowanie zakupu nowego pieca do wypalania ceramiki.

Galeria naszej ceramiki dostępna jest na https://tecza.org/sklep/

Zapraszamy!