Wizyta studyjna w Krakowie
Pełni wrażeń wróciliśmy z Krakowa. 28 i 29 lutego, wraz z przedstawicielami kilkunastu innych organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością na Ochocie >> Koalicja na Rzecz Ochoty, wzięliśmy udział w zorganizowanym przez Dzielnicę Ochota wyjeździe do miejsc wspierających dorosłe osoby z niepełnosprawnością w Krakowie i okolicach.
Odwiedziliśmy:
– Farmę Życia w Więckowicach oraz rozmawialiśmy z panią prezes Aliną Perzanowską i panem Edwardem Bolakiem, założycielami fundacji Wspólnota Nadziei. Wspaniałe i piękne miejsce (8 hektarów!) do życia dla 10 dorosłych osób z autyzmem Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei
– Awokado Lunch Bar działający w ramach spółdzielni socjalnej Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół “Ognisko”. O szerokiej i niezwykle ważnej społecznie działalności “Ogniska” opowiedział nam pan Marcin Szczypczyk, dyrektor. Przyjazna atmosfera tego miejsca, przepyszne jedzenie – byliśmy pod wrażeniem!
– Mieszkanie treningowe w Modlnicy prowadzone przez „Ognisko”. W tym uroczym miejscu spotkaliśmy osoby pracujące z wielkim zaangażowaniem i pasją, rozmowy mogłyby trwać do rana!
– Nocowaliśmy w hotelu “U Pana Cogito”, U Pana Cogito Pensjonat i Restauracja położonym niedaleko mostu Dębnickiego, blisko Wawelu. Ten cichy, pełen uroku pensjonat jest jednocześnie Zakładem Aktywności Zawodowej prowadzonym profesjonalnie i z pasją przez panią Agnieszkę Lewonowską-Banach. Spało się wyśmienicie, a po smakowitym śniadaniu mieliśmy okazję porozmawiać z panią dyrektor o tym, jak niełatwo jest zarządzać takim przedsięwzięciem: realizować założone cele i misję, utrzymując jednocześnie jakość usług.
– Mieszkania treningowe prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie – spotkanie z paniami dyrektorkami: Beatą Magierą (DPS) i Marzeną Samek (MOPS). Bardzo interesująca rozmowa dotycząca rozwiązań dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami w Krakowie. Zazdrościmy wspaniałej współpracy!
Bardzo serdecznie dziękujemy władzom dzielnicy Ochota za znakomity pomysł i organizację tej studyjnej wizyty. Czujemy się zaktywizowani, pełni nowej energii i pomysłów! Kraków nie jest tak daleko, a wiele rozwiązań jest godnych podpatrzenia i przedyskutowania.
Ogromnie dziękujemy Kalinie Zajączkowskiej (pani prezes Stowarzyszenia Nie z tej bajki za organizację tej wizyty, bycie opiekunką i przewodniczką.