Aktualności

Zobaczmy się – to nasz nowy projekt

Dzielą ich od siebie setki kilometrów, a mimo tego znajdują sposób, by wspólnie działać.

„Zobaczmy tych, którzy nas nie widzą” właśnie tymi słowami kieruje się trzydziestka młodych, aktywnych społeczników, którzy podjęli się realizacji projektu społecznego pn. „Zobaczmy się”. Ci młodzi ludzie to absolwenci Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, którzy podczas zjazdu absolwentów czterech edycji w styczniu, postanowili połączyć siły i zacząć wspólnie działać. Zainspirowani pomysłem koordynatora projektu, rozpoczęli działania na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.

Miło nam poinformować, iż nasze Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących “Tęcza” jest PARTNEREM projektu “Zobaczmy się”.

A jak to się zaczęło?

Wszystko rozpoczęło się podczas marcowego spotkania w Warszawie, gdzie studenci kilkudziesięciu różnych uczelni, absolwenci Akademii Liderów wyznaczyli swoje ambitne cele i sprecyzowali działania. Następnie przez kolejne miesiące pracowali zdalnie i  założyli stowarzyszenie „Inny wymiar” i w czerwcu spotkali się w Katowicach, by odwiedzić „Ważne Miejsce – Tajemnica Ciemności”.

W ostatnich tygodniach odbyły się dwa dwudniowe spotkania w siedzibie Fundacji Świętego Mikołaja w Warszawie.

Pierwsze z nich odbyło się w ostatni weekend sierpnia. W spotkaniu z młodzieżą udział wzięła również niewidoma Hanna Karwowska-Żurek, wieloletni pracownik Stowarzyszenia Tęcza (pracuje w ośrodku dla osób dorosłych z dysfunkcjami wzroku i sprzężoną niepełnosprawnością SOKRATES), psycholog-pedagog, uczy metodą Brailla, doskonale zna problemy osób niewidomych ze sprzężoną niepełnosprawnością i jest samodzielna w życiu, a także Marta Przasnek z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, koordynatorka Muzeum Dostępnego.

Z kolei w trakcie drugiego spotkania z autorami projektu społecznego Zobaczmy się rozmawiała: Monika Cieniewska, ociemniała osoba (straciła wzrok w wypadku), dziennikarka, absolwentka kilku kierunków studiów wyższych, obecnie dyrektor Działu Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, nadzorowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Prezes Stowarzyszenia Tęcza: Anna Witarzewska.

Monika Cieniewska opowiedziała uczestnikom o swojej pracy oraz o tym, jak wygląda codzienne życie osób niewidomych, a także tak prozaiczne sprawy, jak obowiązki domowe, wizyta u lekarza, zakupy czy wyjście do kina. Przybliżyła słuchaczom świat osób niewidomych. Zachęcała również wszystkich do wspierania osób ociemniałych. Natomiast Anna Witarzewska, przedstawiła temat pracy z dziećmi oraz rodzinami osób niewidomych i słabowidzących, a także ze sprzężoną niepełnosprawnością. Problemy osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin, problemów z którymi borykają się każdego dnia oraz obszary w których można ich wspierać.

Podczas jednego i drugiego spotkania, odbyły się również warsztaty, które miały za zadanie przybliżyć uczestnikom spotkania świat „w ciemności”. Kolejno, w opaskach na oczach studenci wykonywali zadania: musieli opisać obrazy, nalać wodę do szklanki i spróbować w opaskach na oczach dojść do przystanku autobusowego.

W najbliższych miesiącach w kilkunastu polskich miastach odbędą się warsztaty z savoir vivre wobec osób niewidomych i słabowidzących oraz zostanie przeprowadzony szereg działań, m.in. kampania społeczna i konkursy dla osób niewidomych. Teraz pozostaje tylko oczekiwać pierwszych rezultatów.

Do zobaczenia!

Więcej o projekcie możecie przeczytać na www.zobaczmysie.pl

image
image
image
image
image
image
image
image
image