Rozmiar czcionki:

Głos Anglii, Nr 6 1996
Małgorzata Siekierzyńska-Stefanek

Już od trzech lat dr John Hungerford (okulista), dr Nicholas Plowman (onkolog) oraz dr Judith Kingston (pediatra) - lekarze zawodowo związani z najstarszym londyńskim szpitalem Sw. Bartłomieja - ratują wzrok i życie polskich dzieci za pośrednictwem Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących "TĘCZA".

Rodzice sami zbierają pieniądze na leczenie swojego dziecka. Stowarzyszenie organizuje przelot, pierwszą konsultację i pobyt w Londynie. Udaje się to coraz lepiej dzięki zaangażowaniu Polonii brytyjskiej. Jeszcze rok temu wiele spraw związanych z zamieszkaniem matki z dzieckiem podczas leczenia znakomicie organizował konsul Piotr Polz. To on przyciągnął do pomocy liczną rzeszę wolontariuszy, którzy tłumaczyli, zapewniali wsparcie w trudnych chwilach. Taką kochaną "babcią" była pani Regina Drage.

Podczas swych wizyt w Polsce dr Hungerford bada polskie dzieci leczone w Londynie oraz te dzieci, które trafiają do "Tęczy" za pośrednictwem programu radiowego "Sygnały dnia". Podczas takiej wizyty każdorazowo konsultuje około sześćdziesięciorga dzieci, z których kilkoro wyjeżdża do Londynu.
Ośrodek w Londynie od około 70 lat zajmuje się między innymi leczeniem dzieci z retinoblastomą. Retinoblastoma, nowotwór atakujący siatkówkę oka, to najbardziej złośliwy nowotwór dziecięcy. Wczesne wykrycie daje szansę na całkowite wyleczenie dziecka. W około 20 procentach przypadków pierwszym objawem choroby jest zez, inna barwa tęczówki lub nietypowy wygląd źrenicy (tzw. kocie oko). W ciągu ostatnich pięciu lat dokonał się ogromny przełom w metodach leczenia. Metoda naświetlań w sposób oszczędzający soczewkę oka, pozwala uniknąć takich powikłań jak zaćma popromiennna. Aktualnie postęp medycyny pozwala, w sposób chyba najbardziej odpowiedni dla dziecka, leczyć za pomocą chemioterapii. Stosowane pompy infuzyjne, leki, środki higieny sprawiają, że to pozornie ciężkie leczenie jest najbardziej przyjazne dzieciom.

Dzieci i rodzice z "Tęczy" mówią, że dr John Hungerford jest nie tylko bardzo dobrym lekarzem, ale także wielkim człowiekiem. W grudniu ubiegłego roku otrzymał od Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia "Tęcza" tytuł Honorowego Członka tej organizacji.
31 maja i 1 czerwca br. Przyjaciel polskich dzieci badał 56 małych pacjentów. Również i tym razem kolejna grupa wyjeżdża do Londynu po swoją szansę.
Dr Hungerford przyjeżdża do Polski od dwóch lat systematycznie co 4 miesiące. Dotychczas wraz z dr Plowmanem trzykrotnie wygłosili wykłady dla około 600 lekarzy okulistów, onkologów i pediatrów polskich. To wszystko udało się udało się dzięki wielu sponsorom, takim jak hotele Mercure, Victoria, Marriott, Forum, Sobieski, PLL LOT i innym.

Stowarzyszenie "Tęcza" pomaga nie tylko rodzicom dzieci z nowotworami; prowadzi także dwa dzienne ośrodki dla dzieci niewidomych ze sprzężoną niesprawnością, pomaga rodzicom poprzez poradnię wczesnej interwencji, organizuje rodzinne wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, jest mecenasem tych polskich lekarzy, którzy chcą zdobywać wiedzę na temat nowoczesnej okulistyki, mają przyjazny stosunek do dzieci i przestrzegają "Karty praw pacjenta".