Rozmiar czcionki:

W konkursie sklepów Tesco "Decydujesz - pomagamy" nasza inicjatywa otrzymala grant w wysokosci 5000 złotych.

Od wielu lat marzyliśmy o prawdziwym ogrodzie terapeutycznym, ogrodzie sprzyjającym rozwojowi aktywności osób niepełnosprawnych.

Przeczytaliśmy informację o konkursie Tesco i postanowiliśmy, że spróbujemy napisać o swoim pomyśle, i zrealizować jego część. Udało nam się – dzięki Waszym głosom, za które serdecznie dziękujemy – uzyskać dofinansowanie w kwocie 5.000 zł. ma realizację tego projektu.

W Ośrodku dla Młodzieży i Osób Dorosłych Niewidomych i Słabowidzących w Warszawie na Woli chcemy stworzyć mini ogród terapeutyczny dla niewidomych. Nasi podopieczni to w większości osoby poruszające się na wózkach -  nie są w stanie obserwować, jak rosną rośliny, dotykać ich czy pielęgnować, podlewać. Osoby niepełnosprawne chcą mieć kontakt z naturą, przyrodą, chcą uczestniczyć w zajęciach ogrodniczych czyli w tzw. hortiterapii. Chcą być bardziej samodzielne w swoich działaniach, ogromną radość, przyjemność sprawia im obserwowanie cyklicznych zmian w przyrodzie, smakowanie, wąchanie owoców natury, śledzenie efektów swoich działań. Będzie to możliwe dzięki wysoko położonym donicom/skrzyniom, które chcemy wypełnić ziemią i posadzić różne rośliny – kwiaty, warzywa, owoce, zioła. Do umieszczonego w wysokich donicach mini-ogrodu terapeutycznego będzie można podjechać na wózkach. W ramach projektu zorganizowane zostaną także warsztaty ceramiczne z udziałem wolontariuszy – seniorów – „doniczka na roślinę”. W pracach ogrodniczych wezmą udział wolontariusze z Tesco oraz grupa seniorów z Woli. Ceramiczne doniczki oraz inne prace wykonane przez niepełnosprawną młodzież zostaną pokazane na kiermaszu w sklepie Tesco.