Rozmiar czcionki:

„Na dobry początek – zabawka w kolorach tęczy” – tak zatytułowany jest nasz projekt w konkursie fundacji Aviva – to dla mnie ważne. Od liczby oddanych głosów zależy, czy nasz projekt dostanie dofinansowanie.

 

Zagłosować można tu: https://todlamniewazne.pl/

W Poradni dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Tęcza projektujemy i wykonujemy zabawki odpowiadające potrzebom małych dzieci z niepełnosprawnością wzroku i innymi, dodatkowymi problemami rozwojowymi. Co roku trafia do nas ok. 30 maluchów (z Warszawy, województwa mazowieckiego i rejonów północno-wschodniej Polski), które – jako dzieci niewidome, słabowidzące - wymagają całościowego wsparcia rozwoju. Ich rodzice zadają często pytanie – jak i czym mam bawić się ze swoim dzieckiem?

Tektura, pudełko, błyszcząca folia, dzwoneczek – z kilku prostych, łatwo dostępnych elementów można zrobić zabawkę dla malucha, który ma osłabiony wzrok czy dodatkowo także inne problemy rozwojowe.

Zabawki gotowe, kupione w sklepie, są często mało interesujące dla niewidomego czy słabowidzącego maluszka, szybko mu się nudzą, są czasem za skomplikowane albo też za mało interesujące wzrokowo, słuchowo, dotykowo. Rodzice często nie wiedzą jak dobrać zabawkę dziecku, jak zachęcać dziecko do zabawy tak, aby maluch chciał spojrzeć, dotknąć, poznać coś nowego. Inspirujemy i uczymy rodziców: zróbcie zabawkę sami czerpiąc z dotychczasowych doświadczeń Poradni; wykonajcie samodzielnie zabawkę dla swojego dziecka, biorąc pod uwagę jego indywidualne potrzeby i trudności. Pokazujemy także rodzicom jak czerpać radość z zabawy z dzieckiem. Zamiast kupować zabawki przypadkowe, na chybił trafił, można własnoręcznie wykonać zabawkę dla swojego dziecka korzystając ze sprawdzonych pomysłów, wykorzystując to, co mamy w swoim otoczeniu, zbierając i nie wyrzucając nakrętek, opakowań, korków, guzików, wstążeczek, sznurków, koralików, skrawków tkanin itd.

Dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami – atrakcyjna zabawka powinna rozwijać ciekawość poznawczą, manipulację, zachęcać malucha nie tylko do patrzenia, ale także do użycia własnych rączek i badania jej różnych funkcji, zastosowań. Zabawka powinna mieć ciekawą fakturę, interesujące kontrastowe kolory, wydawać dźwięk. Aktywność dziecka musi wywoływać jakiś efekt, tak żeby dziecko chciało nią się bawić wielokrotnie. Zabawką dziecko może bawić się na wiele sposobów; czasem trzeba mu podpowiedzieć jak ma to robić. Zabawka powinna być dostosowana do wieku i możliwości dziecka – nie powinna być za łatwa (dziecko szybko się znudzi), ani też za trudna (dziecko się zniechęci).

NASZ PROJEKT zakłada, że KAŻDE MAŁE DZIECKO z problemami wzrokowymi, którego rodzice zgłoszą się do Poradni Tęcza, otrzyma przygotowany specjalnie dla niego zestaw wykonanych ręcznie, unikalnych, pomocy, zabawek rozwojowych.

Taki zestaw (dwóch-trzech zabawek) będzie inspiracją dla rodziców, którzy samodzielnie będą mogli wykonywać zabawki w domu. Zabawki te nie są przecież trwałe, mogą ulec zniszczeniu, a potrzeby dziecka zmieniają się. Przykładowo w takim pakiecie startowym mogą się znaleźć: grzechotka, tablica aktywizująca, zabawka manipulacyjna.

Dla dziecka nieco już starszego chcemy przygotować PIERWSZĄ KSIĄŻECZKĘ DOTYKOWĄ.  Jej wykonanie wymaga dość zaawansowanych umiejętności technicznych i szczegółowego zaprojektowania. Książka musi być trwała, interesująca, pobudzająca aktywność i wzbudzająca ciekawość dziecka.

Kolejny etap projektu to przeprowadzenie SZKOLEŃ WARSZTATOWYCH dla rodziców dzieci – „Jak samodzielnie wykonać zabawkę dla mojego dziecka?”. Przewidujemy trzy 6-godzinne szkolenia w małych 3-5 osobowych grupach rodziców, połączonych  w zależności od wieku i potrzeb konkretnych dzieci.. Osobne szkolenie warsztatowe chcemy zorganizować na temat książeczki dotykowej, która często jest pierwszą książeczką dla niewidomego malucha.

Projekt podsumować chcemy wydaniem PORADNIKA DLA RODZICÓW dla rodziców pod roboczą nazwą „Zabawka dla dziecka z trudnościami wzrokowymi”, który zawierał będzie:

- teoretyczne wprowadzenie o zabawce w życiu malucha,

- zdjęcia zabawek,

- instruktaż - jak krok po kroku wykonać każdą z omawianych zabawek.

Do poradnika chcemy dołączyć także kilkuminutowy film, który pokazywać będzie, jak nasze dzieci bawią się zabawkami nie ze sklepu, zabawkami o wiele ciekawszymi, inspirującymi, pobudzającymi zmysły. Poradnik będzie zawierał około 50-80 stron (tekst, zdjęcia).

Równolegle na stronie internetowej Stowarzyszenia Tęcza (www.tecza.org) chcemy utworzyć osobny SERWIS – ZABAWKA DLA DZIECKA, który zawierać będzie:

- artykuły na temat zabawek,

- filmy instruktażowe – jak zrobić konkretną zabawkę,

- zdjęcia zabawek.

Przewidujemy także umożliwienie wymiany doświadczeń pomiędzy rodzicami poprzez stworzenie profilu na facebooku poświęconego tej właśnie tematyce.

Zakładamy, że nasze działania przyniosą wielu rodzinom radość z zabawy z dzieckiem, zainspirują całe rodziny do twórczej aktywności wokół pomysłu zabawki.

Projekt zakończyć chcemy KONKURSEM NA NAJCIEKAWSZĄ ZABAWKĘ, w którym rodzice:

- wykonają  i pokażą (co najmniej jedną) zabawkę dla swojego dziecka

- zaprezentują króciutki filmik przedstawiający zabawę dziecka nową zabawką.

Jury konkursu składać się będzie z terapeutów Poradni oraz (jeśli będzie taka możliwość) z przedstawicieli fundacji Aviva. Nagrodami w konkursie będą zestawy materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonania zabawek (korale, dzwonki, folie, taśmy samoprzylepne, rzepy, ostre narzędzia do cięcia i wykonywania otworów, szydło, przebijak, nóż, kleje itd.).