Rozmiar czcionki:

Jak co roku od ponad 20 lat, Stowarzyszenie zorganizowało w sierpniu br. rodzinny turnus rehabilitacyjny w ośrodku „Violetta“ w Sarbinowie. Wzięło w nim udział 58 osób (22 rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi) oraz ośmioro wolontariuszy.

 

Turnusy od lat cieszą się niezmiennym zainteresowaniem „tęczowych rodzin“ – rodzice/opiekunowie mogą odetchnąć od codziennych trosk i kłopotów, zrelaksować się, wypocząć i – korzystając z uroków morza, plaży, słońca, a także profesjonalnych zabiegów rehabilitacyjnych, sportowych gier, zabaw i wycieczek - poprawić swoją kondycję psycho-fizyczną. Było to możliwe jeszcze w większym stopniu niż zazwyczaj, dzięki pomocy wykwalifikowanych wolontariuszy, którzy przez kilka godzin dziennie opiekowali się osobami niepełnosprawnymi, organizowali czas i uatrakcyjniali pobyt rozmaitymi zajęciami terapeutycznymi. Niektórzy ze sprawniejszych uczestników turnusu pomagali tym mniej sprawnym, uczestniczyli w zajęciach, towarzyszyli na spacerach, wycieczkach. Było to dla nich prawdziwym wyzwaniem.

 

Na każdym naszym turnusie tworzy się więź między rodzinami, budujemy wzajemne wsparcie, samopomoc i integrację naszych rodzin; ważny dla jest stały kontakt między rodzinami wychowującymi dzieci młodsze i starsze dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności, wymiana informacji, doświadczeń między nimi.

Dla niepełnosprawnych dzieci, młodzieży i dorosłych podopiecznych „Tęczy“ turnus jest okazją do zmiany klimatu, środowiska, wyjazdu z domu i trenowania samodzielności w warunkach odmiennych od codziennych; często jest to jedyna szansa na wyjazd z Warszawy. Codzienna rehabilitacja prowadzona na miejscu w ośrodku „Violetta“ (dwa zabiegi dziennie: masaż, zabiegi fizykoterapeutyczne, rehabilitacja ruchowa) a także specjalnie przygotowane zabawy terapeutyczne w małych grupach, inhalacje, nadmorskie spacery, słońce i cudowne morskiej powietrze – te wszystkie elementy znacząco wpłynęły na poprawę kondycji psycho-fizycznej i ogólnego stanu zdrowia naszych podopiecznych.

W tym roku udało się nam pozyskać dofinansowanie na pobyt i pomoc wolontariuszy na turnusie z zaprzyjaźnionej Fundacji „Tęczowy Dom“, która otrzymała środki na ten program z Fundacji PZU. Serdecznie dziękujemy Fundacji „Tęczowy Dom“ za pomoc i umożliwienie zorganizowania turnusu w profesjonalny sposób.

Turnus oceniamy bardzo dobrze; udało się tak go zorganizować, aby maksymalnie – na tyle ile było to możliwe – odciążyć rodziny od codziennej, żmudnej, nieustannej opieki nad dzieckiem. Rodzice mogli zregenerować swoje siły, w pełni odpocząć, korzystając również z zabiegów rehabilitacyjnych. Taki model turnusu wydaje się być najlepszy dla całych rodzin. Dziękujemy pani Halinie Frankowskiej za przygotowanie turnusu od strony organizacyjnej i czuwanie nad wszystkim na miejscu. Jej zasługą jest także wspaniała, przyjacielska atmosfera wzajemnego wsparcia i pomocy.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z pobytu w Sarbinowie.