Rozmiar czcionki:

Dla rodziców dzieci z wrodzonym niedorozwojem gałek ocznych - bardzo ciekawa relacja rodziców z pobytu w Klinice Okulistycznej w Rostocku, która specjalizuje się m.in. w chirurgii plastycznej oka.

Właśnie tutaj stosowana jest nowoczesna metoda wszczepiania do oczodołu substancji zwanej expanderem - http://bjo.bmjjournals.com/cgi/content/abstract/90/9/1173

Substancja wypełnia oczodół, pęcznieje w nim, dzięki czemu oczodół nie zanika. Potem zakładana jest odpowiednia proteza i oko ma normalny wygląd. Trójka polskich maluchów wraz z rodzicami w dniach 10-15 września 2006 przebywała w Rostocku. Przeczytajcie Państwo o tym, co się działo ....

Wyjazd do Rostocku

Dzień 1 - niedziela

Pierwszy dzień naszej wyprawy czyli podróż. Naszą podróż zaczynamy w Warszawie. Do Rostocku jedzie trójka dzieciaczków oraz piątka rodziców. Po dyskusjach prowadzonych przez ostatnie kilka dni dochodzimy do wniosku że najlepszym wyjściem będzie dla nas połączenie kolejowe przez Berlin. Początkowo braliśmy inną opcje pod uwagę. Mieliśmy jechać przez Szczecin. Poniżej szczegóły tego połączenia:

8.25 Wyjazd z Warszawy - pociągiem Tanich Linii Kolejowych do Poznania.
11.51 dojazd do Poznania - przesiadka do pociągu do Szczecina
12.27 wyjazd pociągiem Tanich Linii Kolejowych do Szczecina
14.49 dojazd do Szczecina i przesiadka do pociągu do Gustrow
15.00 wyjazd pociągu Regional Express do Gustrow
17.56 dojazd do Gustrow i przesiadka do pociągu do Rostocku
18.09 wyjazd pociągiem S-Bahn do Rostocku
18.43 dojazd do Rostocku

W sumie tym połączeniem jazda do Rostocku zajmuje 10 godzin, 18 minut, no i niestety są 3 przesiadki. Plusem takiej opcji są na pewno małe koszty.

Bilet normalny z Warszawy do Szczecina kosztuje 59 zł
Bilet normalny ze Szczecina do Rostocku kosztuje około 25 euro czyli około 100 zł.
Jadąc jednak w weekend kupujemy tzw. bilet weekendowy. Koszt 25 euro ale może na ten bilet jechać 5 osób. Jeśli zatem znajdziemy 4 dodatkowe osoby do jazdy na jeden bilet koszt biletu dzielimy na 5. Wniosek prosty- bilet ze Szczecina do Rostocku wynosi nas zatem około 20 zł. W sumie z Warszawy do Rostocku dojedziemy za około 80 zł za osobę.

Minusem tego połączenia są męczące przesiadki i co się okazało przeróbki torów po stronie niemieckiej na trasie ze Szczecina do Gustrow. Z tym wiążą się opóźnienia dochodzące do 2 godzin i konieczność podróżowania komunikacją zastępczą. Przeróbki wedle naszej wiedzy mają trwać do listopada bieżącego roku.

Dlatego z podanych względów opcja podróży przez Szczecin upada. Wszyscy decydują się na wybór połączenia przez Berlin.

Wyjazd z Warszawy mamy o godzinie 7.25 rano pociągiem EuroCity peron III na Dworcu Centralnym. Do Berlina dojeżdżamy planowo o 13.16. Wysiadamy na najwyższym poziomie dworca, na peronie nr 14. Wyjazd pociągu Regional Express do Rostocku jest o godz. 14.41 tym razem z położonego na najniższym poziomie peronu nr 7. Do Rostocku dojeżdżamy o godz. 17.24. W sumie podróż trwa równo 10 godzin. Bilet do Berlina kosztuje normalnie 157 zł. Można przy większej liczbie osób ( do 6 ) kupić bilet grupowy i zarezerwować cały przedział. Koszt biletu grupowego około 560 zł. Decydujemy się na tą opcję z racji tego, że jest nas 5 osób dorosłych. Cena biletu na osobę wynosi zatem około 110 zł. Bilet z kolei z Rostocku do Berlina z racji tego że jest niedziela kosztuje 32 euro i może na niego jechać 5 osób. Koszt na 1 osobę za to połączenie - około 25 zł. Całkowity zatem koszt na osobę całej podróży - około 135 zł.

Z dworca w Rostocku do kliniki można się dostać na 3 sposoby. Pierwszy najtańszy - czyli piechotą. Odradzamy z racji tego, że mimo, iż bardzo daleko do kliniki nie jest, to po męczącej podróży z dzieciaczkami i z bagażami byłaby to wyprawa mordercza. Drugi sposób tramwaj. Z dworca w Rostocku - najniższy poziom peronów- odjeżdżają tramwaje nr 1 (Mecklenburger-Allee) i 4 (Rügener Straße). Jednym z nich jedziemy na Doberaner Straße i wysiadamy na przystanku Volkstheater. Naprzeciw kliniki znajduje się browar Rostocker, stąd nie powinno być kłopotu z wysiadaniem na odpowiedni przystanku. Koszt biletu jednorazowego, który kupujemy w automacie na przystanku wynosi 1,20 euro. Trzecia opcja, z której my skorzystaliśmy to taksówka spod dworca. Koszt taksówki pod klinikę około 5 euro.

Poniżej zdjęcie kliniki oraz wszystkie namiary

Universitätsaugenklinik Rostock
Doberaner Straße 140 18057 Rostock
+49 381 494 5299
+49 381 494 8502
Universitätsaugenklinik
Postfach 10 08 88
18055 Rostock
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po przyjeździe do kliniki następuje przyjęcie. Wywiad z lekarzem, badanie i przydział sal. Dobrze jest znać niemiecki albo być z kimś kto może tłumaczyć. Znajomość angielskiego jest również bardzo pomocna, z racji tego, iż lekarze mówią po angielsku.
Mamy z dziećmi są kwaterowane w klinice. Sale jedno i dwu-osobowe. Pokoje jednoosobowe mają wewnętrzną łazienkę. Pokoje dwuosobowe mają łazienkę z tym że dostępną z korytarza. Ogólnie rzecz biorąc warunki są naprawdę całkiem dobre.

Dzień 2 - poniedziałek

Dzień rozpoczyna się od konsultacji z dyrektorem kliniki profesorem Guthoffem oraz całym konsylium lekarskim. Ustalane są szczegóły operacji i ewentualne badania potrzebne do przeprowadzenia. Co warto podkreślić wszyscy są niebywale mili i pomocni. Profesor informuje nas na czym będzie polegać operacja wszczepienia expandera i jaki ma przynieść rezultat.

Prof. Dr. med. Rudolf Guthoff
Telefon: 49-(0)381-494-8501
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po konsultacji musimy zrobić meldunek. Meldowane są dzieciaczki oraz mamy. Po meldunku zaś trzeba załatwić zgodę anestezjologiczną na operację. Wypełniamy formularz, w którym jesteśmy pytani o różne sprawy związane ze zdrowiem dziecka, przebytymi chorobami, uczuleniami, anestezjolog informuje nas o możliwych zagrożeniach i komplikacjach mogących wystąpić w trakcie operacji. Jest to bardzo ważna część wyjazdu, od precyzyjnych odpowiedzi zależy odpowiednie dobranie dawki usypiającej dla dzieci w trakcie operacji. Bardzo dobrze jeśli przy wywiadzie anestezjologicznym jest ktoś kto może tłumaczyć. Nam pomaga w tym względzie polska lekarka która od 20 lat mieszka i pracuje w Rostocku. Codziennie zresztą w trakcie naszego pobytu przychodzi do szpitala dopytując się o zdrowie naszych maluchów. Dobrze mieć kogoś takiego. Drugą osobą niezwykle pomocną jest polska studentka, studiująca w Rostocku, jest u nas codziennie i robi wszystko co może by ułatwić nam pobyt w szpitalu.

W poniedziałek dzieci muszą być jeszcze sfotografowane w klinice zapewne w celach porównawczych i na tym kończą się formalności dnia drugiego. Po południu możemy nawet wyjść na spacer z dziećmi przewietrzyć się trochę. Mamy w klinice poza spaniem mają również zagwarantowane posiłki. Śniadanie jest o 6.30, obiad około 12.00 i o 17.30 kolacja. Ojcowie zakwaterowanie oraz jedzenie muszą sobie zorganizować poza kliniką. Wraz z drugim tatą mieszkamy w hoteliku, który znajduje się dosłownie 50 m od kliniki. Hotelik nazywa się Hanse Hostel i jest prowadzony przez przesympatycznych Iris i Gerharda. W hostelu mamy różne opcje do wyboru. Poniżej ceny za poszczególne opcje na jedną osobę:

1. pokój jednoosobowy - 24 euro za dobę
2. pokój dwuosobowy - 22 euro za dobę
3. pokój trzyosobowy - 17 euro za dobę
4. pokój czteroosobowy - 16 euro za dobę
5. pokój sześcioosobowy - 14 euro za dobę
6. pokój ośmioosobowy - 12 euro za dobę

Dodatkowo możemy sobie wykupić śniadanie - 4 euro dziennie.
Wymiana pościeli kosztuje nas 2 euro.
Recepcja jest czynna od 8.00 do 22.00, każdy pokój wyposażony jest w umywalkę, łazienki natomiast są na korytarzu.
My wynajmujemy akurat pokój 3 osobowy i płacimy za niego 17 euro dziennie każdy, co jest ceną bardzo przyzwoitą jak na realia niemieckie. Wartość 5 nocy wraz ze zmianą pościeli kształtuje się na poziomie 87 euro. Warunki w hostelu są przyzwoite a jego największy plus to bezpośrednie sąsiedztwo kliniki. Poniżej namiary hostelu, przed przyjazdem wskazana jest bowiem rezerwacja wybranego pokoju.

Hanse Hostel
Doberaner Str. 136
D-18057 Rostock
Tel: +49 381 128 60 06
Fax: + 49 381 128 60 05
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.Hanse-hostel.de.

Poniżej bardzo uproszczona mapka jak dojechać do Hanse Hostelu a jednocześnie ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z kliniką także do Augenklinik oraz schemat samej kliniki .

Dzień 3 - wtorek

Dzień operacji. Operacje rozpoczynają się o 8.30. Dzieciaki są operowane od najmłodszego do najstarszego. Operacje trwają średnio około godziny. Nad wszystkim czuwa dr Schittkowski, który przeprowadza wszystkie operacje i opiekuje się wszystkimi dziećmi w czasie pobytu. Na zdjęciu widzimy większość personelu kliniki, dr Schittkowski w ostatnim rzędzie pierwszy od prawej w białym kitlu.

Po operacji dzieci są wybudzane i wracają na swoje sale. Jednakże jest to uzależnione od decyzji anestezjologów. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli dziecko jest małe i wymaga dodatkowych obserwacji, jest ono przewożone na oddział intensywnej opieki medycznej w klinice dziecięcej. Tam przez cały dzień oraz noc po operacji jest ono monitorowane, by w środę powrócić do kliniki okulistycznej.
Wszystkie dzieci są pod szczególną opieką po operacji, kilkukrotnie konsultuje je anestezjolog, wieczorem oraz następnego dnia rano dr Schittkowski sprawdza jak dzieci reagują na expandery i kontroluje ogólny stan ich zdrowia.

Dzień 4, 5 - środa i czwartek

Są to dni ogólnego dochodzenia dzieci do siebie po operacji i przyzwyczajania się do expanderów. Możemy wychodzić z dziećmi na spacery, odpoczywać i przygotowywać się do drogi powrotnej. Każdego ranka o 8 oraz po południu są konsultacje lekarskie, poza nimi nie dzieje się nic znaczącego.

Dzień 6 - piątek

Rano w piątek dostajemy wypisy i możemy się już szykować do drogi. Żegnamy się ze szpitalnym personelem, znajomymi lekarzami i możemy wracać do domu. Drogę powrotną obieramy przez Szczecin. Niestety ze względu na przeróbki wspomniane wcześniej musimy jechać z męczącymi przesiadkami.

Wyruszamy o 11.00 pociągiem Regional Express do Stralsund. O 11.58 jesteśmy w Stralsund gdzie przesiadamy się na pociąg do Pasewalk wyruszający o 12.36. W Pasewalk jesteśmy o 13.54 i tu jest najgorsze, bowiem mamy tylko 6 minut na przesiadkę do pociągu odjeżdżającego do Szczecina o godz. 14.00. Dobrze jest poprosić konduktora o to by skontaktował się z obsługą pociągu do Szczecina i poprosił o czekanie na nasz przyjazd. W każdym razie jeśli już uda nam się wsiąść do pociągu, w Szczecinie jesteśmy po 40 minutach.
Jeśli chodzi o koszt połączenia z Rostocku do Szczecina to kupujemy specjalny bilet nazywający się MV-Ticket za 22 euro. Może na niego jechać 5 osób, więc na osobę koszt biletu wynosi nas około 18 zł.

Ze Szczecina do Warszawy jedziemy pociągiem InterCity - koszt biletu na osobę 100 zł. Wyjeżdżamy o 16.00 i po 5,5 godzinach dojeżdżamy na miejsce. Kończy się nasza wyprawa, za kilka miesięcy kolejny wyjazd.