Rozmiar czcionki:

Retinoblastoma (siatkówczak zlośliwy) jest najczęściej spotykanym nowotworem oczu u dzieci, charakteryzującym sie bardzo wysokim stopniem złośliwości. Występuje u niemowląt oraz małych dzieci i najczęściej bywa rozpoznawany w okresie od 1. do 3. roku życia.
Objawem, który najczęściej prowadzi do rozpoznania tej choroby, jest nietypowy wygląd źrenicy, na której daje się zauważyć szarozielony refleks (tzw. kocie oko). Ten patologiczny refleks można niekiedy zauważyć na fotografii dziecka wykonanej z użyciem lampy błyskowej. W co piątym przypadku pierwszym symptomem choroby jest zez, inna barwa teczówki, zaczerwienienie oka.

Objawy te, wcześnie zauważane przez rodziców, często bywają lekceważone przez lekarzy rejonowych.

Retinoblastomę może rozpoznać lekarz okulista w warunkach znieczulenia ogólnego (narkoza) przy pomocy oftalmoskopu - urządzenia do badania dna oka.
Potem trzeba jeszcze wykonać szereg badan i testów niezbędnych do postawienia pełnej diagnozy i sprawdzenia, czy nowotwór nie rozszerza się poza gałkę oczną.
Istnieje wiele coraz bardziej skutecznych metod leczenia retinoblastomy, wybór zale?y od wielkości i położenia zmian nowotworowych oraz liczby ognisk nowotworowych w oku. Kontrola okulistyczna, polegająca na szczegółowym badaniu zarówno oka leczonego, jak i zdrowego, powinna być prowadzona systematycznie przez kilka lat.
Wczesne wykrycie retinoblastomy daje szanse na całkowite jej wyleczenie. Dlatego tak ważna jest powszechna wiedza na temat pierwszych objawów choroby i obciążeń genetycznych związanych z niektórymi jej postaciami.